Article successfully added.
Product information
"Compact CX5x unisex "
Suspension meets function - the "Compact CX5x" from QiO combines the advantages of a compact e-bike with the comfort of a Suspension Fork. With 80 mm of suspension travel, it compensates for bumps with ease and provides noticeably more riding comfort - especially on cobblestones, forest paths or poor cycle paths. This makes every ride more relaxed, no matter where you are heading.
With the high battery capacity of a whopping 800 Wh, your tours can even go well into the evening. The Bosch mid-motor with Smart System always provides powerful support up to 25 km/h, while the low-maintenance belt drive and 5-speed Shimano "Nexus" hub gears ensure a smooth, reliable riding experience. The hydraulic 4-piston disc brakes from Magura bring you safely to a halt - whatever the weather.
Hydraulic 4-piston Disc Brakes ensure maximum safety and control, reliably decelerating even in wet conditions and at high speeds. Lighting is provided by the high-quality Busch+Müller IQ-XS Beam LED Front Light, which offers excellent illumination of the road with 100 lux low beam and 150 lux high beam function - ideal for riding in the dark and in poor visibility conditions.
With the high battery capacity of a whopping 800 Wh, your tours can even go well into the evening. The Bosch mid-motor with Smart System always provides powerful support up to 25 km/h, while the low-maintenance belt drive and 5-speed Shimano "Nexus" hub gears ensure a smooth, reliable riding experience. The hydraulic 4-piston disc brakes from Magura bring you safely to a halt - whatever the weather.
Hydraulic 4-piston Disc Brakes ensure maximum safety and control, reliably decelerating even in wet conditions and at high speeds. Lighting is provided by the high-quality Busch+Müller IQ-XS Beam LED Front Light, which offers excellent illumination of the road with 100 lux low beam and 150 lux high beam function - ideal for riding in the dark and in poor visibility conditions.
Specifications "QIO Compact CX5x unisex (2026)"
| Frame: | QIO Compact, Bosch Gen. 4, BES3, aluminum, 48 cm |
| Dropout: | Slider dropout, suitable for P5, PX5+ |
| Fork: | SR SUNTOUR "SF22-Mobie34-CGO-Boost", 80 mm Federweg, Steckachse |
| Headset: | ACROS ZS66/31.75 OD74 / ZS66/46/OD72, blocklock |
| Crank arm: | PROWHEEL "EB03", 170 mm |
| Chain ring / belt ring: | Gates "CDX Fin Line", 46 teeth, belt line 45.5 mm |
| Bottom Bracket: | BOSCH |
| Bremse V.R.: | MAGURA "LOUISE" |
| Bremse H.R.: | MAGURA "LOUISE" |
| Front rotor: | MAGURA "MDR-C", Ø 180 mm |
| Rear rotor: | MAGURA "MDR-C", Ø 180 mm |
| Shifting lever: | SHIMANO "Nexus SL-C7000-5" |
| Cassette / belt sprocket: | Gates "CDX:BLACK Fin Line", 28 teeth |
| Chain / belt: | GATES "CDX" |
| Drive unit: | BOSCH "Performance Line CX", BDU38, max. 100 Nm |
| Battery: | BOSCH "Active Line Plus", max. 50 Nm |
| Charger: | BOSCH 4 A |
| Display: | BOSCH "Kiox 500", 4-stages, Remote Control, push-aid |
| Sensor: | Tretkraftmessung im Motor + Geschwindigkeitssensor |
| Rims: | DT SWISS "U 663", 36 hole, eyeletted, tubeless ready |
| Spokes: | 2,0 mm, Niro, schwarz |
| Front hub: | SHIMANO "HB-TC500-15-B", 15 x 110 mm Boost, Thru Axle, Center Lock |
| Rear hub: | SHIMANO "Nexus SG-C7000-5D", 5-speed, Center Lock |
| Front tires: | MAXXIS "MetroPass AT", 62-406, Reflex |
| Rear tires: | MAXXIS "MetroPass AT", 62-406, Reflex |
| Handle bar: | ergotec "Lady Town", 620 mm, Ø 31.8 mm, 30° backsweep |
| Stem: | ergotec "Sepia Ahead XL", 80 mm long, adjustable, level 5 |
| Grips: | HERRMANS "Nucore Town", wave |
| Saddle: | Selle Royal "On", Moderate Wide |
| Seat post: | by,schulz "G.2 ST", Ø 34.9 mm, 400 mm long, 30 mm travel, 12 mm offset |
| Chain guard: | SKS "Chainblade" |
| Mud Guards: | SKS "A 69 R" |
| Carrier: | "MIK HD 2.0" for MIK Side |
| Front light: | Busch + Müller "IQ-XS E Highbeam", 100 Lux |
| Tail light: | Busch + Müller "Dart E Brex " |
| Battery Lock: | ABUS "XPlus" |
| Kickstand: | URSUS "Invisible Mount", 20" |
| Pedals: | MARWI "SP-157" Faltpedale |
Technical data
| Category: | Compact bike |
| E-bike: | yes |
| Bosch Smart System: | yes |
| Drive system: | BOSCH Performance Line CX |
| Drive version: | middle motor |
| Battery capacity: | 800 Wh |
| Support: | till 25km/h |
| Sex: | unisex |
| Frame shape: | unisex |
| Frame height: | 48 cm |
| Wheel size: | 20" |
| Shifting type: | hub gear |
| Gears: | 5-speed |
| Circuit brand: | Shimano |
| Shifting model: | Nexus |
| Brake system: | hydraulic disc brake |
| Travel: | 80 mm |
| Features: | suspension fork, system carrier, chain guard, electronic sliding aid, fender |
| Zulässiges Systemgewicht: | 180 kg |
| Material: | aluminium |
| Colour: | grey |
| Colour designation: | lead metal |
| Weight: | 28,80 kg |
| EAN | 4251971178359 |
7584
Geometry data "QIO Compact CX5x unisex (2026)"
| Seat tube: | 480 mm |
| Toptube: | 576 mm |
| Steering tube angle: | 71° |
| Seat angle: | 71° |
| Kettenstrebe: | 451 mm |
| Steering tube: | 220 mm |
| Reach: | 408 mm |
| Stack: | 541 mm |
| Access height: | 450 mm |
| Passage width: | 190 mm |
| Standover height: | 450 mm |
| Wheel distance: | 1.108 mm |
| Length: | 1.685 mm |
NEW
NEW
NEW
NEW
NEW