Article successfully added.
Product information
"Compact AP-8 unisex "
The "Compact AP-8" from QiO is the ideal entry-level model for anyone who wants to combine compact mobility with style and function. With 20" wheels and a sturdy aluminum frame, it offers you maneuverability and a compact size for urban life.
The Bosch mid-motor with Smart System provides reliable support up to 25 km/h. The 8-speed Shimano "Nexus" hub gears ensure simple, precise gear changes, while the chain drive gives you a direct riding experience. Hydraulic Disc Brakes bring you safely to a stop - even in wet conditions.
With a 545 Wh battery capacity, Fenders, Rear Light with brake light and a permissible total weight of 180 kg, the "Compact AP-8" is a well thought-out compact bike for anyone who wants a compact e-bike with easy handling.
The Bosch mid-motor with Smart System provides reliable support up to 25 km/h. The 8-speed Shimano "Nexus" hub gears ensure simple, precise gear changes, while the chain drive gives you a direct riding experience. Hydraulic Disc Brakes bring you safely to a stop - even in wet conditions.
With a 545 Wh battery capacity, Fenders, Rear Light with brake light and a permissible total weight of 180 kg, the "Compact AP-8" is a well thought-out compact bike for anyone who wants a compact e-bike with easy handling.
Specifications "QIO Compact AP-8 unisex (2026)"
| Frame: | QIO Compact, Bosch Gen. 3, BES3, aluminum, 48 cm |
| Dropout: | QIO Slider Dropout |
| Fork: | Aluminum, tapered 1 1/4" - 1.5" |
| Headset: | TOKEN "TK255E-HJ04", IS52/40 / IS52/44 |
| Crank arm: | Stronglight "Magan 3B", 170 mm |
| Chain ring / belt ring: | STRONGLIGHT, 44 teeth |
| Bottom Bracket: | BOSCH |
| Bremse V.R.: | TRP "C1.8 HD-EU817", Post Mount |
| Bremse H.R.: | TRP "C1.8 HD-EU817" |
| Brake lever: | TRP HD-EU817 |
| Front rotor: | TRP "TR-25", Ø 180 mm, Centerlock |
| Rear rotor: | TEKTRO "TR180-35", Ø 180 mm, Center Lock |
| Shifting lever: | SHIMANO "Nexus, SL-C6000-8" |
| Cassette / belt sprocket: | SHIMANO "SM-GEAR", 16 teeth |
| Chain / belt: | KMC "e1 EPT" |
| Drive unit: | BOSCH "Active Line Plus", max. 50 Nm |
| Battery: | BOSCH "PowerPack 545", 545 Wh |
| Charger: | BOSCH 2 A |
| Display: | BOSCH "Purion 200" Display, 4-stage, Remote Control, Pushing Help |
| Sensor: | Tretkraftmessung im Motor + Geschwindigkeitssensor |
| Rims: | SCHÜRMANN "YAK DISC 25", 25-406, 36 holes, disc brake, black |
| Spokes: | 2mm, schwarz |
| Front hub: | SHIMANO "HB-QC400", Center Lock, QR |
| Rear hub: | SHIMANO "Nexus SG-C6061-8D", 8-speed, Center Lock |
| Front tires: | CONTINENTAL "eContact Plus", 62-406, Reflex |
| Rear tires: | CONTINENTAL "eContact Plus", 62-406, Reflex |
| Handle bar: | ergotec "Lady Town", 620 mm, Ø 31.8 mm, 30° backsweep |
| Stem: | BY.SCHULZ "Stem SDS", 1 1/8", 31.8 mm handlebar clamps, 70 mm long, angle 7°, black |
| Grips: | HERRMANS "Clik Original DD37" |
| Saddle: | Selle Royal "On", Moderate Wide |
| Seat post: | by,schulz "R.3 P-QR", Ø 34.9 mm, 400 mm long, 25 mm offset |
| Chain guard: | hebie "Chainglider", front 44 teeth, rear 16-18 teeth |
| Mud Guards: | SKS "A 69 R" |
| Carrier: | "MIK HD 2.0" for MIK Side |
| Front light: | CONTEC "DLUX 50 E+", 50 lux |
| Tail light: | CONTEC "TL-335 E-Stop", stop light |
| Battery Lock: | ABUS Battery Lock |
| Kickstand: | URSUS "R78 - King Mini" |
| Pedals: | UNION "SP-153" Faltpedal |
Technical data
| Category: | Compact bike |
| E-bike: | yes |
| Bosch Smart System: | yes |
| Drive system: | BOSCH Active Line Plus |
| Drive version: | middle motor |
| Battery capacity: | 545 Wh |
| Support: | till 25km/h |
| Sex: | unisex |
| Frame shape: | unisex |
| Frame height: | 48 cm |
| Wheel size: | 20" |
| Shifting type: | hub gear |
| Gears: | 8-speed |
| Circuit brand: | Shimano |
| Shifting model: | Nexus |
| Brake system: | hydraulic disc brake |
| Features: | system carrier, deep entry, chain guard, electronic sliding aid, fender |
| Zulässiges Systemgewicht: | 180 kg |
| Material: | aluminium |
| Colour: | grey |
| Colour designation: | lead metal |
| EAN | 4251971178670 |
7577
Geometry data "QIO Compact AP-8 unisex (2026)"
| Seat tube: | 48 mm |
| Toptube: | 576 mm |
| Steering tube angle: | 71° |
| Stem length: | 70 mm |
| Seat angle: | 71° |
| Kettenstrebe: | 451 mm |
| Steering tube: | 220 mm |
| Reach: | 408 mm |
| Stack: | 541 mm |
| Access height: | 182 mm |
| Passage width: | 190 mm |
| Wheel distance: | 1.108 mm |
| Length: | 1.685 mm |
NEW
NEW
NEW
NEW
NEW