Article successfully added.
Product information
"Long P9 unisex "
The "Long P9" from QiO is your reliable companion for everyday life and family - as the entry-level model in the Long range, it offers you maximum functionality in a compact space. With 20" wheels and an extended Bike Carrier, it is ideal for transporting shopping or luggage and carrying children or adults. The robust aluminum frame construction allows a permissible total weight of 200 kg.
The Bosch Performance Line engine with Smart System provides powerful support up to 25 km/h. The 1x9-speed Shimano derailleur ensures precise gear changes - especially when fully loaded. The chain drive is efficient and easy to maintain, while hydraulic 4-piston disc brakes guarantee safe and reliable braking performance in all weathers. The rear lights impress with their brake light function, which also warns following cyclists of spontaneous delays.
The "Long P9" is perfect for anyone who wants to transport more and take more with them. Maybe even want to do without a car altogether. The compact size and motorized support ensure easy handling.
The Bosch Performance Line engine with Smart System provides powerful support up to 25 km/h. The 1x9-speed Shimano derailleur ensures precise gear changes - especially when fully loaded. The chain drive is efficient and easy to maintain, while hydraulic 4-piston disc brakes guarantee safe and reliable braking performance in all weathers. The rear lights impress with their brake light function, which also warns following cyclists of spontaneous delays.
The "Long P9" is perfect for anyone who wants to transport more and take more with them. Maybe even want to do without a car altogether. The compact size and motorized support ensure easy handling.
Specifications "QIO Long P9 unisex (2026)"
| Frame: | QIO Long, Bosch Gen. 4, BES3, aluminum, 48 cm |
| Dropout: | Slider dropout, suitable for Long CLA, Long P9 |
| Fork: | Aluminum, tapered 1 1/4" - 1.5" |
| Headset: | ACROS ZS66/31.75 OD74 / ZS66/46/OD72, blocklock |
| Crank arm: | PROWHEEL "EB03", 170 mm |
| Chain ring / belt ring: | FSA, 42 teeth |
| Bottom Bracket: | BOSCH |
| Bremse V.R.: | MAGURA "LOUISE" |
| Bremse H.R.: | MAGURA "LOUISE" |
| Front rotor: | MAGURA "MDR-C", Ø 180 mm |
| Rear rotor: | MAGURA "MDR-C", Ø 180 mm |
| Shifting lever: | SHIMANO "CUES SL-U4000" |
| Rear derailleur: | SHIMANO "CUES RD-U4010" |
| Cassette / belt sprocket: | SHIMANO "CUES CS-LG300", LINKGLIDE, 11-36 teeth |
| Chain / belt: | SHIMANO "CN-LG500" |
| Drive unit: | BOSCH "Performance Line" engine, max. 75 Nm |
| Battery: | BOSCH "PowerPack 545", 545 Wh |
| Charger: | BOSCH 4 A |
| Display: | BOSCH "Purion 200" Display, 4-stage, Remote Control, Pushing Help |
| Sensor: | Tretkraftmessung im Motor + Geschwindigkeitssensor |
| Rims: | RYDE "Andra 29D", 36 holes |
| Spokes: | 2,3 mm ED, Niro, schwarz |
| Front hub: | FORMULA "RX-812", 12 x 100 mm, Thru Axle |
| Rear hub: | FORMULA "FDC-648", 12 x 148 mm Boost, Thru Axle, 6-hole |
| Front tires: | SCHWALBE "Pick-up", 60-406, Reflex |
| Rear tires: | SCHWALBE "Pick-up", 60-406, Reflex |
| Handle bar: | satori "Noir", 660 mm, aluminum, Ø 31.8 mm, 30° backsweep |
| Stem: | ergotec "Sepia Ahead XL", 80 mm long, adjustable, level 5 |
| Grips: | HERRMANS "Nucore Town", wave |
| Saddle: | Selle Royal "On", Moderate Wide |
| Seat post: | by,schulz "G.2 ST", Ø 34.9 mm, 400 mm long, 30 mm travel, 12 mm offset |
| Chain guard: | SKS "Chainblade" |
| Mud Guards: | SKS "A 69 R" |
| Carrier: | "MIK HD 2.0" for MIK Side |
| Front light: | Busch + Müller "Briq-S E", 60 lux |
| Tail light: | spanninga "HALO+ XEr", stop light |
| Battery Lock: | ABUS "XPlus" |
| Kickstand: | "Cargo" mit Lock Remote |
| Pedals: | MARWI "SP-880" |
Technical data
| Category: | Transport bike |
| E-bike: | yes |
| Bosch Smart System: | yes |
| Drive system: | BOSCH Performance Line |
| Drive version: | middle motor |
| Battery capacity: | 545 Wh |
| Support: | till 25km/h |
| Sex: | unisex |
| Frame shape: | unisex |
| Frame height: | 48 cm |
| Wheel size: | 20" |
| Shifting type: | derailleur |
| Gears: | 9-speed |
| Transmission: | 1x 9-fach |
| Circuit brand: | Shimano |
| Shifting model: | Cues |
| Brake system: | hydraulic disc brake |
| Features: | system carrier, chain guard, electronic sliding aid, fender |
| Zulässiges Systemgewicht: | 200 kg |
| Material: | aluminium |
| Colour: | grey |
| Colour designation: | lead metal |
| Weight: | 38,00 kg |
| EAN | 4251971178519 |
7586
Geometry data "QIO Long P9 unisex (2026)"
| Seat tube: | 495 mm |
| Steering tube angle: | 71° |
| Stem length: | 80 mm |
| Seat angle: | 71° |
| Kettenstrebe: | 755 mm |
| Steering tube: | 220 mm |
| Reach: | 600 mm |
| Stack: | 540 mm |
| Access height: | 457 mm |
| Passage width: | 195 mm |
| Standover height: | 457 mm |
| Wheel distance: | 1.400 mm |
| Length: | 2.000 mm |
NEW
NEW
NEW
NEW
NEW